Meble do sypialni

meble sypialniane, łóżka, łoża małżeńskie, szafy

Szafa w sypialni to równie ważny mebel jak łóżko. Od jej wielkości i pojemności zależy wygoda użytkowania. Musi znaleźć się w niej miejsce na sporą ilość wieszaków zwłaszcza dla damskiej garderoby. Odpowiednia wysokość szafy pozwoli na to, aby ubrania nie gniotły się w niej i swobodnie mieściły się. Przestronna i elegancka szafa do sypialni pozwoli przechować w idealnym porządku nie tylko ubrania, ale również bieliznę pościelową. Szafa na wiszące ubrania te krótsze takie jak marynarki powinna mieć minimum 60 cm głębokości i 95 wysokości. Na dłuższe ubrania typu sukienki, płaszcze oczywiście wyższa. Natomiast na ułożone w szafie swetry potrzebna jest półka głębokości 52 i szerokości 34 cm .

Pojemna szafa zajmuje całą przestrzeń ściany od podłogi do sufitu. Ponadto pojemna szafa sprawi, że znajdą w niej swoje miejsce także buty i będzie można ją urządzić sezonowo w zależności od potrzeb jedne ubrania schować głębiej a inne ułożyć tak, żeby były pod ręką w zależności od pory roku.

Szafa to już zupełnie inny mebel niż kiedyś, to nie tylko drzwi a za nimi jedna komora, to wygodne połączenie wielu rozwiązań. Wariantów do wyboru jest mnóstwo. Szafy wykonane z drewna, z płyty wiórowej, z płyty MDF, ze sklejki, tworzyw sztucznych a nawet ze szkła. Mogą być dwu, trzy a nawet więcej drzwiowe z drzwiami na zawiasach lub suwanymi. W wyposażenie szaf wchodzą szuflady, lustra, nawet oświetlenie. Do wyboru są szafy stylizowane, nowoczesne lub klasyczne.

Jeśli marzy nam się szafa niestandardowa, wedle upodobania życzymy sobie szafę robioną na zamówienie. Swobodnie można ukryć szafę w sypialni zabudowując ją. O wiele wygodniejsze są szafy z drzwiami przesuwanymi dodatkowo nie musimy się martwić czy wystarczy nam miejsca aby otworzyć szafę. Taki typ drzwi jest niezawodny a wózek, na którym opiera się cały ciężar drzwi trwałym elementem. Prowadnica górna składa się z dwóch kółek, które sprawiają, że drzwi utrzymane są w pionie i dzięki temu łatwo się przesuwają. Jednym z kroków jakie warto podjąć przed zaplanowaniem szafy do sypialni jest stworzenie listy rzeczy, które będą w niej przechowywane. Jeśli to zaplanujemy, będziemy mogli uniknąć wielu niedogodności podczas użytkowania i projektantowi wyposażyć mebel w niezbędne akcesoria. Drugi krok to oczywiście wykonanie pomiarów w sypialni, gdzie możemy zaprosić projektanta, aby sam mógł ich dokonać.

Jeśli sypialni znajduje się na poddaszu i sufit jest spadzisty to szafa wnękowa doskonale się tam wpasuje. Wystarczy tak ją zaprojektować aby była dopasowana do krzywizny sufitu.

Drzwi do szafy to mogą także być składane skrzydła, pozwalają na odsłonięcie większej powierzchni szafy. Szczególnie przydatne podczas robienia porządków w garderobie.

Do wypełnień drzwi w szafach stosuje się lustra srebrne lub grafitowe, a poza tym różnokolorowe: brązowe, zielone, niebieskie, szyby mleczne i lakierowane, płyty ratanowe i bambusowe.

Lustro w sypialni może nie jest tak niezbędne jak w przedpokoju, ale na pewno się przydaje. Duża lustrzana tafla, odbijając światło, spowoduje, że wnętrze sypialni się rozjaśni. To bardzo ważne zwłaszcza dla niedużych sypialni. Lustrzane drzwi do szafy mają wiele zalet: oszczędzają sporo miejsca i tworzą wrażenie większej przestrzeni a poza tym są wygodne w użytkowaniu.

W skład wyposażenia szaf wchodzą też światła. Szafy z rzędem świateł np. lampek halogenowych umieszczonych na listwie doskonale oświetlą wnętrze szafy i ułatwią wyszukanie potrzebnych elementów garderoby. Doskonale się przydają, gdy szafa stoi daleko od okna i w pochmurne dni nic w niej nie można znaleźć lub w nocy. Rodzaj i ilość lampek zależy od potrzeb użytkownika. Mogą się znajdować w górnej części szafy, ale również po bokach.