Meble do sypialni

meble sypialniane, łóżka, łoża małżeńskie, szafy

Sypialnię oświetlamy łagodnym i przyćmionym światłem ogólnym, z kloszem o ciepłej, pastelowej barwie. Dodatkowo obok łóżek na nocnych szafkach ustawiamy niewielką lampkę delikatnie oświetlającą wnętrze.

Wybierając lampkę nocną do sypialni na pewno będziemy kierować się jej wielkością. Może to być jedna lampka, ale wygodniej jeśli będą dwie lampki w jednakowym stylu. Jeśli obok łóżka znajdują się szafki nocne, kupując lampki musimy dopasować je do wielkości szafek, aby lampka nie zajmowała jej całej powierzchni.

Lampki do sypialni nieco różnią się od zwykłych lampek stawianych na biurkach. Powinny być w miarę możliwości dopasowane do reszty mebli, jeśli nie kupujemy całego wyposażenia sypialni w komplecie. Od tych biurowych wyróżnia je „specyficzna uroda”. Przede wszystkim nie powinny emitować zbyt mocnego świata i raczej je rozpraszać niż kierować w jeden punkt. W tym celu do sypialni doskonale nadają się lampki z mlecznymi, bladymi kloszami, bądź w kolorze kremowym, lub też kolorowe. Powinny być też dosyć stabilne. Jednym z przykładów może być lampka z kamienną podstawą. Materiałowy klosz w kolorze kremowym daje delikatne światło. Pięknie wygląda skomponowany z kamiennymi świecznikami w tym samym stylu. Jeśli nie podobają się nam zimne, kamienne podstawy można wybrać drewno, równie stabilne i solidne. Podstawa lampki może być wykonana z kawałka materiału MDF (imitacja drzewa), na pewno będzie tańsza natomiast klosz z materiału. Jasny kolor podstawy w połączeniu z jasnym kloszem nadaje wyjątkowy charakter tej lampie.

Ciekawie i oryginalnie będzie wyglądać lampka bez podstawy, przypominająca wyglądem sam świecący klosz. Dla tych którym światło do czytania w sypialni nie jest specjalnie potrzebne, może być ona dodatkowo przyozdobiona różnymi motywami. Ta szwedzka lampka posiada abażur wykonany z tworzywa obszytego białym płótnem z wkomponowanymi czarnymi wzorami z innego płótna zamszopodobnego. Ta sama lampka tylko nieco droższa może być z dłuższą metalowa podstawą i może być użyta jako lampa podłogowa.

Jeśli chodzi o ustalenie miejsca, w którym powinna się znajdować lampka nocna to jest kilka rozwiązań. Dla osób lubiących czytać przed snem dobrze sprawdzi się lampka ustawiona u szczytu łóżka, nad głową czytającego, daje lepsze światło do czytania i przy tym zastosowana żarówka nie musi być o dużej mocy. W tym celu montuje się półki/szczyt łóżka. Równie dobrze można zamontować kinkiety nad wezgłowiem. Nie powinny być umieszczone zbyt wysoko, tak aby były łatwo odstępne.

Podobnie jak łóżka i toaletki, lampka nocna może być wykonana ze zdobionego metalu z ciekawymi motywami okuciowymi. Są to lampki do których według upodobania będą pasować różne rodzaje klosza i z materiału, i ze szkła.

Lampki nocne można też sprytnie ukryć pod płytami drewnianymi zamontowanymi na ścianie tuż obok łóżka. Emitują być może mniej światła niż zwykłe stojące lampki, ale wyglądają bardzo nowocześnie i stylowo, a skontrastowane z resztą otoczenia tworzą wspaniały nastrój w sypialni rozpraszając światło w różnych kierunkach. Ich zaletą jest to, że są niewielkie, bo jest to jedynie żarówka bądź świetlówka, odpowiednio przymocowana. Można zamontować kilka takich lampek ukrywając jest sprytnie. Jeżeli jest ich więcej sprawiają wrażenie iście bajkowej scenerii.

Innym bardzo ciekawym i nowoczesnym pomysłem jest lampka nocna zwisająca z sufitu z dosyć długim abażurem zwisającym do wysokości łóżka. Powoduje on rozproszenie światła i sprawia wrażenie jakby to on był cały oświetlony. Dodaje uroku i jest bardzo pomysłowy. Taki abażur może być wykonany z tkaniny lub z papieru.